Dijitalde Her İşin Başı Planlamadır

Medya planlama temelde bir markanın, ürün veya hizmet mesajının potansiyel tüketicisine ulaşmasının en iyi yolu nedir? sorusuna cevap arayan bir dizi kararın alınma sürecidir. Medya Planlama pazarlama planının bir parçasıdır.

Etkin bir medya planı pazarlama planının bir parçasıdır ve onu takip eder. Marka pazarlama hedefini, stratejisini ve karmasını medya planı ile önceden belirler. Zira medya planlama pazarlama karmasının sonu gelmez «P» lerinin bir alt unsurudur. Marka veya medya planlamayı yapan ajansın işi pek de kolay değil. Medya planlama labirentinde insanlar, ortam, medya karması, zamanlama (saat, gün, sezon, mevsim), seviye (erişim), sayıda/kez iletişim (mesajın efektif frekansta ulaştırılması) ve fiyat gibi birçok temel unsur dikkate alınarak yapılmalıdır. 

Her Marka Hedef Kitlesiyle Bağ Kurmalı

Her markanın ana hedefi, hedef kitle ile marka tünelinin her adımında güçlü bağ kurmaktır. Marka bilinirlik, değerlendirme, düşünme, satın alma, sadakat ve önerme gibi maddeleri benimseyerek müşteri ile direk bağ kurmalıdır. Bağ ne kadar güçlü olursa, monolog’dan pozitif diyoloğa geçiş o kadar başarılı olacak, verilen mesajlar başarıyla algılanmış, marka ile hedef kitle arasındaki bağ arttırılacaktır. Marka değerlendirmesi sonucunda; Markanın ihtiyacı olan noktaların tespiti ve bu noktalardaki ihtiyaçların iletişim ile nasıl çözülebildiği ortaya koyulur. Stratejik medya planlamanın ilk adımı marka ihtiyaçları doğrultusunda medya yatırımlarının hangi doğrulara yapılacağını saptamaktır.

İyi planlamanın başlangıcı onun kalbinden başlar. İyi bir medya planlaması hazırlarken şu unsurlara dikkat etmelidir; markanın özgeçmişi, ürün bilgisi ve geçmişi, pazardaki mevcut tehditler ve rakipler, net hedefler, pazarlama, satış, iletişim, ürün ya da hizmetin ulaşacağı potansiyel insanlar,  ana mesaj, kreatif dünya, satış figürleri, marka değerleri ve ulaşmak istenen yer ve pazar payı gibi unsurlar analiz edilmeden iyi bir medya planlamanın ortaya çıkması mümkün değildir.

Medya Planlama işi süreklilik arz eden ve iyi bir akış gerektiren süreçtir. Bu süreçte Dijital Planlamacı kimdir ve ne iş yapar?  Dijital Planlamacı sürekli data ve hedef kitle analizi yapan, ölçümleme ve hedefleme yapan, teknoloji seven, detaycı müşteri temsilcisi ya da proje yöneticisidir.

Medya Planlama yaparken ilk önce Medya Planından beklentiler ve bunlara karşılık gelebilecek çözümler derlenir. Bu çözümlerden birincisi amaç; (reach, unique, izlenme, başarılı sonuç adedi, büyük görseller, frekans, hedefli yayın, tamamlanma oranı, earned medya dönüşü, ve birim maliyet) ikincisi ise KPI’dır. (click, izlenme, reach, download) Yapılan medya planı, mecra, materyal ve hedef kitle açısından ele alınır.

Medya Planlaması Yapılırken Başka Nelere Dikkat Edilmeli

Non-digital aktivite var mıdır?  (TV Spotu ya da Event)
İletişim yapılan insanlar ile ileriye dönük nasıl bir bağ kuracağız?  (Remarketing ve CRM havuzu)
Yaratıcı mecra uygulamalarına yer verebiliyor muyuz?  (Mecra ile brain-storming yaparak farklı yenilikçi kullanımlar üretilir.)

Markalar dijital planlama yaparken profesyonel kişilerle veya dijital işlerini yürütecek medya planlama ve reklam ajansı ile çalışmalıdır. Dijital Medya Planlama ve Satın Alma çözümleri hakkında bilgi edinmekiçin info@digitalmarker.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Benzer İçerikler